Potala, o.p.s.

Workshop čínské kaligrafie

Datum / čas
06/04/2019 - 07/04/2019
08:00 - 15:00


Cena workshopu:

1 den jednotlivě 1000,- Kč
2 dny celkem 1500,- Kč

Vzhledem k potřebě nakoupit příslušné množství materiálu předem, prosíme účastníky, aby se přihlásili mailem na potala@potala.cz a aby do 4. 4. 2019 poslali zálohu 1.000,- Kč na účet Potala, o. p. s. u Fio banky číslo 2800844702 / 2010. Uveďte prosím vaše jméno a jako variabilní symbol 765.

 

ŠTĚTEC A TUŠ s Jiřím Strakou

Himálajské centrum, sobota 6. 4. 2019

10 – 17 hod., polední pauza cca 12 – 13:30 hod. (oběd možno zajistit v sousední vietnamské restauraci nebo dle vlastního uvážení)

Pro účastníky bude k dispozici: tradiční rýžový papír, tuše, štětce; čaj a drobné občerstvení.

 

Na workshopu čínské kaligrafie výtvarníka Jiřího Straky se seznámíte s technikami a materiály tradiční čínské kaligrafie. Dozvíte se, co to jsou čtyři poklady učencovy pracovny. Uvidíte ukázky psaní párových nápisů, vyzkoušíte si kompozici čínských znaků, psaní základních tahů, ze kterých je složený každý znak, a na závěr si můžete napsat jednotlivé znaky jako je znak štěstí či dlouhý věk.

Průprava ve vytváření čínských znaků, kterou získáte během prvního dne worko, vám bude užitečná pro vytvoření vlastního osobního pečetního razítka v následujícím dni.

Jiří Straka vystudoval sinologii na FFUK a čínskou tušovou malbu na Ústřední akadamii výtvarných umění v Pekingu, kde je od roku 2014 hostujícím profesorem. Zabývá se současnou tušovou malbou a žije střídavě v Pekingu a Praze.

KALIGRAFICKÁ PEČETNÍ RAZÍTKA s Jiřím Borským

Himálajské centrum, neděle 7. 4. 2019

10 – 17 hod., polední pauza cca 12 – 13:30 hod. (oběd možno zajistit v sousední vietnamské restauraci nebo dle vlastního uvážení)

Pro účastníky budou k dispozici: mastkové pečetní kameny, rycí nástroje, tradiční razítková červená barva; čaj a drobné občerstvení.

 

V druhém dni workshopu si s japanistou Jiřím Borským vyrobíte osobní pečetní razítko,

které má několikatisíciletou tradici v čínské i japonské kultuře. Razítko tradičně vyráběné z kamene, slonoviny, jadeitu, achátu či jiných materiálů otiskne čínské či japonské znaky vyryté v reliéfu (pozitiv) nebo v hlubotisku (negativ). Obvykle se používá místo podpisu malíře na tušovou malbu či kaligrafický nápis. Mohou na něm být znaky skutečného či uměleckého jména, ale i jiné symboly. Existuje řada stylů, s nimiž je možné pracovat, včetně stylizované latinské abecedy.

Bude se vám hodit účast na předchozím výtvarném dni, kdy si účastníci natrénují kaligrafické tahy a vyzkouší vhodný styl, ale není to podmínkou. Pokud si s malířem Jiřím Strakou vyrobíte vlastní kaligrafii, můžete si ji “podepsat” vlastnoručně vyrobeným pečetním razítkem.