Jak pomáháme

Pomozte nám

Potala o.p.s. poskytuje humanitární a rozvojovou pomoc tibetskému obyvatelstvu na území Číny (Tibetu), Indie a Nepálu prostřednictvím svých projektů. Vyberte si projekt který chcete podpořit a zapamatujte si jeho variabilní symbol. Souhrn dlouhodobých projektů a možnosti jak je podpořit naleznete níže.

  Transparentní účty u Fio banky
Podpořte naše dlouhodobé projekty 2400844703 / 2010
Podpořte naši činnost 2800844702 / 2010

 

 

Možnost přispívat na projekty pomocí Mobita

Příspěvek pomocí Mobita

 

Platební systém Mobito je postaven na platbách prostřednictvím mobilního telefonu. Potala o.s. obdrží plnou výši částky, kterou Mobitem po registraci na www.mobitoplatito.cz zašlete na mobito - číslo o.p.s. Potala 10004579. Můžete také použít odkaz vedle loga.

Naše projekty rozvojové pomoci

V současné době můžete podpořit následující projekty:

Dolpo Ccharga - veřejně prospěšné zdravotní kliniky v oblasti Dolpo (Nepál)

Projekt nemocnice

Rádi bychom Vás pozvali ke spoluúčasti na projektu přinášejícím zdravotní péči do oblasti Dolpo, ležící v Nepálu poblíž tibetských hranic. Hlavním iniciátorem projektu výstavby a zprovoznění nemocnice poskytující bezplatnou péči zdravotní kliniky ve městě Cchaga (Tsaga) je Mänri Pönlob Rinpočhe (Menri Ponlop Rinpoche), hlavní učitel největšího kláštera tradice bön v Indii, který se zde narodil a pro nějž je toto území zemí jeho předků.

Nejjednodušší je podpořit projekt příspěvkem na účet: 2400 844 703 / 2010, s variabilním symbolem 999.

Vzdělávací projekt pro tibetské nomády v oblasti Amdo – provincie Qinghai, Čína

Díky kampani „Otevírání západu“ (Xibu da kaifa), zahájené v roce 2000, se čínská vláda začala více zajímat o západní oblasti ČLR. Snahou je  začlenit provincie na západě Číny do státní infrastruktury, což má na jednu stranu přinést místním obyvatelům zlepšení jejich ekonomické situace a na druhou stranu umožnit státu lepší kontrolu těchto, až do této doby velmi odlehlých, oblastí.

S nejrůznějšími odůvodněními, např. ekologické, ekonomické a sociální důvody, jsou tito nomádi v rámci kampaně „Otevírání západu“ stěhováni do vládou nově vybudovaných sídlišť, kde se musí vzdát dosavadního způsobu života a stát se farmáři, či hledat práci jinde, např. na státních stavbách nebo se spokojit s hubeným státním příspěvkem a doufat, že tento ještě několik let vydrží.

Nejjednodušší je podpořit projekt příspěvkem na účet: 2400 844 703 / 2010, s variabilním symbolem 666.

Obnova tibetského kláštera

Pomozte při obnově jednoho z významných klášterů v centrálním Tibetu, který byl na příkaz Číňanů roku 1965 místními vesničany kompleteně zničen. Zlaté sochy byly odvezeny do Číny, dřevěné pilíře byly strženy a spáleny. Od roku 1985 probíhá pozvolná rekonstrukce. Kolem dvaceti mnichů začalo studovat a pracovat pod vedením čtyř starších lamů, kteří přežili dvacetileté vězení a v roce 1985 se do kláštera vrátili. Protože klášter stojí mimo hlavní turistické trasy a není státem nijak podporován jako turistická lokalita, podařilo se dosud opravit jen menší svatyně a skrovné zázemí.

Nejjednodušší je podpořit projekt příspěvkem na účet: 2400 844 703 / 2010, s variabilním symbolem 444.

Slepecká škola ve Lhase

Projekt pro nevidomé v Tibetu iniciovala Sabriye Tenberken, absolventka oboru Studia Centrální Asie na universitě v Bonnu. Aby se mohla věnovat studiu tibetštiny, byla Sabriye, která je sama slepá, nucena vyvinout pro svoji potřebu speciální typ Brailleova písma odpovídající tibetskému slabičnému písmu. Toto slepecké písmo bylo předloženo k odbornému posouzení tibetskému učenci Lodön Šerab Dagjab Rinpočhemu, který je shledal srozumitelným, jednoduchým a snadno zapamatovatelným.

Nejjednodušší je podpořit projekt příspěvkem na účet: 2400 844 703 / 2010, s variabilním symbolem 122.

Tibetské dětské vesničky

Tibetan Children's Village (TCV) je integrovaná komunita pečující o výchovu a vzdělávání sirotků, polosirotků a opuštěných tibetských dětí v exilu. Jedná se o registrovanou neziskovou charitativní organizaci, jejíž vedení sídlí v severoindické Dharamsale. TCV má po Indii mnoho poboček a stará se o více než 16 726 dětí. Je také členem vídeňské SOS Kinderdorf International.

Všechny děti v TCV žijí ve skupinách, nazývaných „khimcangy“, což jsou vlastně tibetské domy se dvěma pěstouny. Každá z těchto domácností či khimcangů tvoří samostatnou rodinnou skupinu s vlastním domem, kuchyní a dalším zařízením.

Nejjednodušší je podpořit projekt příspěvkem na účet: 2400 844 703 / 2010, s variabilním symbolem 111.

Nedefinováno