Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již osmý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní akce se budou konat v Ostravě, Praze, Olomouci, Pardubicích, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově a Poličce. Festival má za cíl přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu, ale také upozornit na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou. To si připomeneme 10. března, kdy na znamení solidarity bude v Ostravě probíhat malování tibetské vlajky na dlažbu a v Pardubicích se uskuteční svíčková vigilie.
Festival se zaměřuje na všechny věkové kategorie včetně školní mládeže. Na koho se tedy můžou návštěvníci těšit?
Významnou návštěvou bude Lama Kalsang, učitel tibetského buddhismu. S dalšími Tibeťany se mohou zájemci setkat na řadě koncertů. Vystupovat budou Tibeťané Lobsang Dargye z Irska a Sonam Tsering žijící v ČR.
Hudební fanoušky potěší Vladimír Václavek nebo skupiny Jesus Om a Všehomír. Všechny vystupující spojuje vztah k tibetské kultuře, která se projevuje v jejich tvorbě.
Ozdobou letošního ročníku bude také paní Květa Fialová a její čtení tibetských příběhů.
Milovníci filmu zhlédnou premiéru dokumentu „Poselství Tibeťanů“ od Arnauda Desjardinse. Dokument mapuje situaci Tibeťanů v 60. letech 20. století. Na programu jsou také filmy a besedy s autorem dokumentů o Tibetu, s panem Ing. Zdeňkem Urbancem.
O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách členů sdružení M.O.S.T. Ing. Jany Neborákové a Mgr. Karin Machaté či Adama Kubesy. Do Tibetu nás svými příběhy z cest zavedou pozvaní hosté Markéta Dolistová nebo Mgr. Hana Valečková.
V Pardubicích se do atmosféry oblasti Himalájí přeneseme výstavou fotografií MUDr. Pavla Béma či přednáškou cestovatele Ing. Oldřicha Bubáka. Na besedě „Tibet a česká politika“ zde vystoupí PhDr. Kateřina Jacques z poslanecké Skupiny přátel Tibetu.
V programu Festivalu ProTibet najdete také meditace, přednášky i kulturní workshopy.