Datum / čas
22/06/2020
17:00
Po seznámení s hudbou severní Indie se nyní přesuneme na jih, kde je hudba původnější, protože s invazí Mughalů, kteří chtěli hudbu především pro zábavu, hodně tradičně orientovaných hudebníků uteklo na jih, kam jejich vliv tolik nedosahoval. Toto zachování původnosti se projevuje i v obřadech, kde je výslovnost sanskrtu lepší než na severu. Jsou tu také jiné nástroje, které si představíme. Ale dnes už se mísí severní a jižní hudba, která se nazývá karnatická, spolu dohromady. Přesto je stavba a rozvíjení skladeb poněkud odlišné.
Těším se opět na váš zájem a dotazy.
Jiří Mazánek – hudebník, učitel jógy a tantry, 20 let hudební redaktor v Českém rozhlase Vltava, kde můžete sledovat stejnojmenný pořad.
V zamýšleném cyklu pořadů se seznámíme s rozsáhlou oblastí indické instrumentální i vokální hudby. Po celkovém přehledu – abychom si udělali představu o její šíři, bohatosti a různorodosti – se během dalších setkání budeme věnovat podrobně jednotlivým nástrojům a stylům. Postupně se seznámíme s tím, jak lze hudbu využívat k meditaci, extázi a vůbec práci na vlastním rozvoji. Dozvíte se tak mnoho podrobností nejen o nástrojích, jejich působení na tělo a mysl, ale i o tom, jak hudba ovlivňovala vývoj lidské společnosti. K poslechu budeme bohatě využívat audio a video nahrávky, a navíc – v některých pořadech se můžete těšit na malý koncert naživo.