Potala, o.p.s.

Tibet mysli 2013 v areálu bývalého pivovaru Světovar

 

Tibet jako sen, představa a ideál, k němuž se vztahujeme, utváříme jej a interpretujeme

Areál bývalého pivovaru Světovar Plzeň-Východní předměstí Sladová 777/1

Čtvrtek 26. září

17:00 Vernisáž prodejní výstavy velkoformátových fotografií Jaroslava Poncara Tibet – krajina mýtů a legend

S hudebními ukázkami na tradiční tibetské nástroje vystoupí etnomuzikolog a skladatel Vlastislav Matoušek.

Jaroslav Poncar se narodil roku 1945 v Praze. Od roku 1973 žije v Kolíně nad Rýnem, kde působí jako emeritní profesor na Fachhochschule Köln. Jeho fotografické projekty ho zavedly do Afriky, Arábie a do Asie, především do Himálaje, Tibetu, Indie a Kambodži. V roce 1976 s sebou poprvé vzal do západního Himálaje panoramatický fotoaparát, starý ruský FT-2. Od té doby se specializuje na panoramatickou fotografii. 

Výstava panoramatických fotografií Jaroslava Poncara zavádí návštěvníky do samotného srdce odlehlé a divoké krajiny západního Tibetu. Do míst v okolí posvátné hory Kailás, kde žijí kočovní pastevci se svými stády, divoká zvířata a neviditelné bytosti z paralelních světů božstev, duchů a démonů. Tady se kdysi dávno před příchodem buddhismu do Tibetu zrodilo původní tibetské náboženství – bön. Ve spletitých kaňonech řek i na otevřených náhorních planinách se rozprostírala říše Žangžung. Přestože říše v 8. století zanikla a bön soupeřil s buddhismem o přežití, nositelé bönu své učení, znalosti a vědění uchránili, předávali dál z učitelů na žáky a zachovali tradici až do současnosti.

Křest nové knihy básníka Ivo Hucla Sběrný dvůr,

ve které, kromě jiného, je poprvé publikována rozsáhlejší stať k projektu Tibet mysli.

Mandala 

Zahájení sypání tradiční pískové mandaly, kterého se můžete zúčastnit i vy. 

Přinejmenším tím, že si z ní domů po jejím symbolickém rozmetání odnesete písek.

 

Pátek 27. září

 19:00 Koncert pro Tibet 

Na podporu dodržování lidských práv v této více než padesát let zkoušené zemi.

Sönam Jangčhen (Soname Yangchen) 

je významná představitelka tibetského tradičního a lidového zpěvu, která v současnosti žije v emigraci v Německu. Narodila se na tibetském venkově do aristokratické rodiny v době, kdy Čínou okupovaným Tibetem zmítala Maova kulturní revoluce. Za svůj původ byla potrestána brzkým oddělením od rodičů. Místo vzdělání musela již od deseti let tvrdě pracovat pod dohledem čínských úřadů. Když jí bylo šestnáct, připojila se ke skupině mnichů, přešla s nimi tajně Himálaj a po dlouhé náročné cestě dorazila do indické Dharamsaly, exilového sídla 14. dalajlamy. Odtud později přesídlila do Velké Británie, kde v roce 1998 zahájila svou oficiální hudební kariéru.

Zpívala a nahrávala s mnoha známými hudebníky, vystupovala na řadě významných koncertů, mezi jinými na Večeru pro Tibet, pořádaném princem Charlesem v Královské opeře v Londýně,  na berlínských festivalech, v Glastonbury a dalších. 

 Vydala několik CD. O jejím osudu vyšla v angličtině a němčině autobiografická kniha “Dítě Tibetu”, na níž se spolu se Sönam podílela Vicki Mackenzie.  

 Na koncertě v rámci festivalu Tibet mysli představí písně ze svých posledních kritiky oceňovaných alb. Její specialitou jsou meditačně uhrančivé písně zpívané a capella. 

Asfalto (heartcore)

Skupina Asfalto se před dvěma lety reinkarnovala ze známé kapely Jesus Om. Podobně jako ona vědomě propojuje nejen různé hudební styly, ale i duchovní směry. Především podporuje otevřené sbližování východního a západního myšlenkového světa. Nedogmatické vnímání skutečnosti se projevuje i v poselství jejich hudby. Hudební prostředky, kterými se Asfalto vyjadřují, se proto dají jen  velice obtížně zařadit. Snad nejbližší škatulkou (charakteristikou) je pro Asfalto, podobně jako pro jejich předchůdce Jesus Om, heartcore. Lídrem skupiny je Jaroslav Rubeš, který je též zakladatelem benefičního Springfestu Music for Tibet v Hronově, jehož výtěžek jde především na podporu slepecké školy v tibetské Lhase. 

 

Neděle 29. září

15:00 Dětské odpoledne

se čtením Himalájských pohádek a malováním v podání překladatele Miroslava Pošty a ilustrátorky Lenky Jasanské. Knihu z dílny nakladateství Verzone si bude možné na místě zakoupit.

17:30 Pomíjivost reality v tibetském buddhismu

Zuzana Ondomišiová – Přední česká tibetanistka, zakladetelka pražského centra Potala, přiblíží ve své přednášce symboliku mandal, ale i současnou politickou situaci a tragické postavení původních Tibeťanů ve vlastní zemi.

18:00 Rituální zničení mandaly a symbolické zahájení rekonstrukce Světovaru.